Δείτε ακόμη

Ιανουαρίου 2015
    Δεκ »

Monthly Archives: Ιανουαρίου 2015

Εκδήλωση για την έναρξη της χριστουγεννιάτικης περιόδου

Μία ξεχωριστή εκδήλωση για την έναρξη της χριστουγεννιάτικης περιόδου πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης  10 Δεκεμβρίου 2014, στην πλατεία του χωριού Ράχης.

Την εκδήλωση διοργάνωσαν  το Δημοτικό Σχολείο Ράχης ? Τριποτάμου, τα Νηπιαγωγεία Ράχης & Τριποτάμου σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Φιλαθλητικό  Όμιλο Ράχης.

Μικροί και μεγάλοι συμμετείχαν στη μαγεία των Χριστουγέννων, τραγουδώντας όλοι μαζί κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και όχι μόνο, μπροστά στη φάτνη του Χριστού.

Στο χώρο του Πολιτιστικού Φιλαθλητικού Ομίλου, τους περίμενε ο Αϊ ?Βασίλης με πολλές εκπλήξεις και δημιουργικές δραστηριότητες. Μουσική, παιχνίδια και παραδοσιακά εδέσματα μετέφεραν έστω και λίγο γονείς και μαθητές στον παραμυθένιο κόσμο των γιορτών.

Επίσκεψη στον Ιερό των Αγίων Αναργύρων -Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Τον Ιερό Ναό των Αγίων Αναργύρων επισκέφτηκαν οι μαθητές του σχολείου μας την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2015. Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις εικόνες και τις αγιογραφίες της εκκλησίας και με πολύ προσοχή και σεβασμό άκουσαν τον ιερέα ,ο οποίος τους μίλησε για τους Αγίους Αναργύρους,τους Τρεις Ιεράρχες και άλλα θρησκευτικού ενδιαφέροντος θέματα και απάντησε στις ερωτήσεις τους με πολύ υπομονή.Όλοι έφυγαν με δώρο τα όμορφα λόγια του πατέρα και μια εικόνα των Αγίων Αναργύρων.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν στην Αντωνειάδειο Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών την θεατρική παράσταση «Σχολείο για Κλόουν» του ΔΗΠΕΘΕ Βέροιας.Η θεατρική παράσταση ήταν καταπληκτική και όλοι διασκέδασαν και πέρασαν δύο πολύ ευχάριστες ώρες.